Internet Devrimi…

Internet Devrimi…

Wikipedia
Devrim falan, öyle laf çok sevmem ben. Fazla iddialıdır çünkü. Hem neyi devireceksin Internet ile?
Ama tut ki attık başlığı öyle. Demek ki iddialı bir iddiada bulunulacak.
Internet, ilk yıllarında fazla şişirildi. “Dot com” balonunu ve patlamasını hep beraber gördük. Zannedildi ki, işleri sanal ortamda yapınca, tüm iş kuralları değişecek. Herkes bir koyup üç alacak. Pek öyle olmadı. Balonun patlaması hemen bir “ince ayar” yaptı ortama. Daha temkinli yaklaşılır oldu balonlara.
Internet, tabi aslında bir haberleşme protokolü. Ama Internet deyip büyük harfle yazınca, herkesi birbirine bağlayan ağdan bahsediyoruz, tekil olduğu için de büyük harfle yazıyoruz.
Internet’in başlangıçtaki amacı askeri… Word Wide Web dediğimiz şeyin ise başlangıç amacı daha çok bilimsel, verilerin paylaşımı için. Yani, düşünülen hep belli grupları birbirine bağlamak.
Ama, pek çok zaman, insanlar kendilerinden büyük şeyler yaratırlar. Sonra o “şey” kendi kaderini kendi belirler…
Internet de öyle oldu. Elbette, “dünyayı değiştireceği”ni söyleyen çoktu, ama bu şekilde mi?
Ne oldu da şimdi adına devrim demeye cesaret ettim? Internet ohoo, çok senedir var.
Internet artık hızlı. Yani, yazıların yüklenmesi artık anında. Birkaç MB sorun değil. Film indiriyoruz artık, hem de filmi seyretme süresinden kısa sürede.
Internet artık hep var. “Bağlan” demeye gerek yok. Desktop’lar zaten bağlı, laptop’larda wireless’ı olmayan kalmadı. Bağlantı yoksa cep telefonu şebekesinden bağlanılıyor.
Diyeceksiniz herkes mi? Hayır. Ama yayılıyor. Cep telefonu da üç beş kişide vardı, şimdi basbayağı herkeste var. Herkeste mobil Internet olacağı zamanlar pek uzak değil.
Eee? Yani?
Yanisi şu… Elektrik kadar hayatımıza girdi, daha da girecek. Oyunun kurallarını değiştiren bir şey bu.
Mesela, bilgi çöplüğü artık para etmiyor. Yani, “adam sinema konusunda ummandır, yönetmenleri, filmlerini ezbere bilir” artık bir şey ifade etmiyor. Açtım mı IMDB’yi ben de onun kadar bilgiliyim anında. Her yerden de ulaşabiliyorsam…
Ansiklopedi denen kavram da yalan oldu. Wikipedia ile önce dalga geçenler vardı. Ama, önemli miktarda insanın bir konuda derinlemesine bilgisi vardır… Onları bir araya koyunca ansiklopedi oldu. Evdeki Memo Larousse’u, son temizlikte gönderdim… Orada olup da Wikipedia’da olmayan bir şey yok çünkü.
Bu daha da beter hale gelecek. Bilgiye sahip olmak, ya da ulaşmayı bilmek çok bir şey ifade etmeyecek. Herkesin yapabildiği bir şey olacak.
Kıymet nerede olacak peki? Bilgiyi işlemekte, yorumlamakta, ondan sonuçlara varabilmekte olacak. Elbette bir de bilgiyi üretmekte…
Bunun tam devrim olması için, bilgilerin daha yoğun, daha serbest paylaşılması lazım. “Bir sonraki seviye”ye çıkabilmek için…
Bu kadar…
Yarım mı oldu? Bağlayamadık mı bir yere?
Internet de öyle. Henüz bir yere bağlanmadı. Ama ip hazır, kazıklar var… Bağlanacak sıkıca.
Ama nereye?
Source: safkan.org/blog/  

  • Posted by safkan
  • On 4 Ocak 2010
  • 0 Comment

Leave Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir