Bölüm 5 – IT proje yöneticisi ne iş yapar?

Bu hafta Proje Yöneticisi Müge Boran bize sorularıyla konuk oldu. IT’de proje yöneticisi ne iş yapar? İyi bir proje yöneticisi ve kötü bir proje yöneticisi ne açılardan farklıdır? Acil, çok acil ve en acil aslında ne demektir?

Read more

Bölüm 4 – Ekipte analist ve yazılımcı arasındaki çatışmaları nasıl yönetiriz?

Bu bölümde yine soru soran konuğumuz Yazılım Müdürü Nazım Kırma. Konumuz stresli dönemlerde ekip içi iletişim, yöneticinin bunu yönetebilmesi, ekibin bunun farkında olabilmesi. Özel olarak, analist ile yazılımcıların arasındaki çatışmaları nasıl yönetebiliriz.

Read more

Bölüm 2 – Yazılımcı nasıl bulunur?

Bu hafta Yazılım Müdürü Nazım Kırma, sorularıyla konuğumuz oldu. İşe alımda nelere dikkat etmeli, nasıl yapılır, iyi eleman nasıl bulunur konularını konuştuk.

Read more

Bölüm 0 – Yazan ve Yöneten – Yazılım Sohbetleri

Yaşar Safkan ve Elif T. Kuş’tan yazılım ve yazılım yönetimi.
İlk bölüme Bölüm 0 dedik çünkü neler konuşacağımızı anlatalım, genel bir fikir verelim istedik.

Read more

Yaşar Safkan’ın Özgür Yazılım Günleri’ndeki Devops konuşması

Yaşar Safkan’ın Özgür Yazılım ve Linux Günleri 2014 28 Mart 15:00’te yaptığı konuşmayı aşağıdaki video’dan izleyebilirsiniz:

Sunum da şu:

Yaşar Safkan Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde konuşuyor

oylg2014-logo

 

Yaşar Safkan’ın seneki konuşmasının konusu “Devops: Kime lazım? Neden lazım?”.

Bu seneki Özgür Yazılım ve Linux Günleri geçen senelerden farklı olarak Beşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi kampüsünde yapılıyor. Programa şu linkten bakabilirsiniz. İki salon alabildikleri için bu sene sadece iki paralel oturum olacak.

 

 

DevOps: Kime Lazım, Neden Lazım?

DevOps, “development” ve “operations” kelimelerinin bir araya getirilmesinden oluşmuş bir kelime. Yani, “geliştirme” ve “operasyon”. Burada “geliştirme” dediğimiz zaman, yazılım geliştirilmesinden bahsediyoruz. Operasyon derken de, bu yazılımın çalıştırılması ve kullanımından bahsediyoruz…

Geliştirme, yazılımcılar tarafından yapılır. Yazılımcılar genellikle, kendi “güvenli alan”larından, yani kod yazma alanından dışarıya çıkmak istemezler. Kod hangi makinada çalışacak, oralara nasıl kopyalanacak, çalışma sırasında ne problemler çıkacak gibi sorunlara ilgi göstermek istemezler. Gösterirlerse de, bundan çok hoşlanmazlar.

İşin operasyon tarafına bakarsak, burada da “klasik” anlamıyla, kullanıcılar (ki genel olarak teknik olmayan insanlardan oluşurlar) ve sistem yöneticileri vardır. Sistem yöneticileri, yazılımları kurup kaldırırlar, sistemleri genel olarak çalışır halde tutarlar. Ancak yaptıkları bundan öteye gitmez.

Bir problem çıktığında nasıl çözümleneceği, belli başlı problemlerle nasıl baş edileceği de çok net değildir. Yazılımcı “ben yazacağımı yazdım”, sistemci de “ben bana geleni çalıştırdım” fikrindedir…

İşte DevOps, bu arada oluşan boşluğun cevabıdır. İçinde hem geliştirmenin operasyonunu, hem de operasyonun geliştirmesini içerir.

Read more

İLETİŞİM