Yaşar Safkan Özgür Yazılım ve Linux Günleri’nde konuşuyor

oylg2014-logo

 

Yaşar Safkan’ın seneki konuşmasının konusu “Devops: Kime lazım? Neden lazım?”.

Bu seneki Özgür Yazılım ve Linux Günleri geçen senelerden farklı olarak Beşiktaş’taki Bahçeşehir Üniversitesi kampüsünde yapılıyor. Programa şu linkten bakabilirsiniz. İki salon alabildikleri için bu sene sadece iki paralel oturum olacak.

 

 

Safkan Yazılım Hack the Hackathon’daydı

Geçen hafta sonu Bahçeşehir Üniversitesi’nin Karaköy’deki binasında “Hack the Hackathon” vardı. Yani gittik Cuma akşamı Pazar akşamı öğleden sonraya kadar bir proje üzerinde çalıştık.

Akşam altı gibi başladı. Cuma akşamı Orhan, Yaşar, ben gittik. Açılış konuşmalarını dinledik. Microsoft ile Netmera sponsor olmuşlar. Microsoft “Windows 8 uygulaması yapın”, Netmera da “Backend’de bizim bulutu kullanın” dedi. Microsoft etkinliğe 5 Windows 8 telefonu getirmiş. Danışmanlık için de taa Finlandiya’dan Nokia’dan yazılımcı getirmiş. Arkasından fikirleri olanlar çıkıp anlattılar. Biz de anlatılan fikirlerin bir ortalamasını alıp ‘resim çekip lokasyon bilgisi ile resmi çeşitli yerlere yollayan bir uygulama yazalım’ dedik. Şöyle fikrin evrilişini anlatayım. Arada Ahmet Alpat‘a bizim fikrimiz yok deyince o da şu fikri verdi: “Etrafta tarihi eserlere harap edilebiliyor. Veya çöpler olmadık yere dökülüyor. Resim çekip lokasyon bilgisi ile bunları Beyaz Masa’ya gönderen bir uygulama yapın.” Biz “Bu biraz basit yahu” diye bir miktar küçümsedikten sonra aklımıza benzer şeyi trafik ihlalleri için yapmak istediğimiz geldi. Arkasından proje fikirlerini dinlediğimizde başka biri yaralı hayvanlar için resim ve lokasyon bilgisini alıp Twitter’dan yayınlayan bir uygulama fikrinden bahsetti. Hayvanseverler bu twitter hesabını takip edip yakınlardaysalar gidip o hayvana yardım edebilirler. Bunu da duyunca dedik ki olay resim, lokasyon ve duyurma. Biz bunu yapalım. Trafik’in bir web formu var. Oraya da gönderecek şekilde yaparız. Hatta fikirler anlatılırken biz de şunu yapmak istiyoruz deyince kalabalıktan biri uygulamamıza ismini de verdi: Gammaz.

Read more

İLETİŞİM